امروزه در جهان صنایع مختلف رو به پیشرفت هستند ولی پیشرفت گوشی های هوشمند در این یک دهه ی اخیر نسبت به سایر حوزه ها چشمگیر تر بوده است.

تا چند سال پیش از موبايل فقط براي برقراري تماس و فرستادن پيغام استفاده مي‌شد. اما حالا گوشي‌هاي هوشمند به نوعي رايانه‌هاي مينياتوري به حساب مي‌آيند البته با قابلیت های مختلف و کاربردی از جمله اتصال به اینترنت پرسرعت، دسترسی به حافظه داخلی ، تجهیز به پردازنده های قدرتمند ، دوربین عکاسی و … که هر کدام از این قابلیت ها امروزه یک آیتم ضروری و جدانشدنی برای گوشی های هوشمند محسوب میشوند. پیدایش این فناوری در صنعت موبایل در این سالهای اخیر باعث شده گوشی های هوشمند امروزه به طور کامل از نسل های پیشین خود فاصله بگیرند و تمام خبر های داغ تکنولوژی در این زمینه را به خود اختصاص دهند.

چیزی که مسلم است این است که پیشرفت ها در این صنعت همچنان سیر صعودی خود را با سرعت طی میکنند. یکی از چشمگیر ترین پیشرفت ها مربوط به طراحی و تولید برنامه ها و اپلیکیشن های متعدد برای پلت فرم های متفاوت است . اما عیب این برنامه ها این است که کاربر باید برای فعال ساختن این برنامه ها مدت زمانی را صرف کند . برنامه های موجود ، نیاز به دخالت مستقیم کاربر دارند و تا زمانی که شخص سراغ آنها نرود ، بلااستفاده خواهند ماند. اما انتظار میرود در نسل بعدی گوشی های هوشمند در این رابطه شاهد تغییر بزرگی باشیم.

آیتم هایی به نظر میرسد که هنوز در همه گوشی ها عمومی نشده مثلا اینکه گوشی های هوشمند در هنگام سفر یا نقل مکان از محیطی به محیط دیگر همانند یک دستیار کنار شخص تمام اطلاعات محیط اطراف را ذخیره کند یا هنگامی که شخص قرار کاری میگذارد ، گوشی با دریافت اطلاعات صوتی از محیط روز و ساعت را در تقویم دستگاه ذخیره و در زمان مقرر به صورت اتوماتیک هشدار دهد.

یا به طور مثال آیتم هایی در حوزه ی سلامت برای افراد که به وسیله ی برنامه‌هايي كه با اتصال به سنسور‌هاي موجود روي بدن فرد است تشخيص مي‌دهند كه شخص ساعت‌هاي زيادي به حالت نشسته بوده و از طريق گوشي به وي هشدار مي‌دهند تا زماني را به ورزش بپردازد. همينطور وقتي كه فرد براي پنجمين بار در هفته چيز برگر سفارش مي‌دهد، برنامه از طريق گوشي به وي هشدار سلامتي مي‌دهد . حتی تا یک دهه آینده ،سنسورهاي تكنولوژي‌هاي پوشيدني، داخل تمام كفش‌ها، عينك‌ها، كمربند‌ها، ساعت‌ها و لباس‌ها تعبيه خواهد شد و اطلاعاتي از قبيل ضربان قلب، فشار خون، مسافت، كالري، درجه و رطوبت هوا را به برنامه‌هاي متصل به گوشي هوشمند افراد ارسال مي‌كند. اين اطلاعات كمك مي‌كند تا شخص از طريق گوشی هوشمند خود، نظارت دقيقي به روي فيزيك بدني خود داشته باشد و مدام از صحت و سلامت خود مطلع شود. اين برنامه‌ها به محض تشخيص نخستين مشكلي در عملكرد اعضا سريعاً از طريق گوشي همراه به وي هشدار مي‌دهند. به نظر میرسد این آیتم ها در سالهای آتی بسیار مورد توجه و استقبال افراد میانسال قرار بگیرد.

شركت اپل به تازگي تكنولوژي تشخيص هويت از طريق اثر انگشت را روي آخرين مدل گوشی های خود تعبيه كرده است اما تا پايان سال 2018 انتظار مي‌رود تمامي گوشي‌هاي هوشمند قادر شوند تا از طريق چشمان انسان، هويت فرد را تأييد كنند. به گفته محققان، امنيت اين قابليت سه برابر اسكنر اثر انگشت است. به نظر میرسد این آیتم نیز بسیار مورد استقبال افراد مشهور جامعه جهت امنیت بیشتر قرار میگیرد.

گوشي را در دست نگير بپوش

تا سال 2018 گوشي‌هاي هوشمند دو قسمت خواهند شد. قسمت اصلي آن يعني پردازنده يا CPU  مي‌تواند داخل يكي از لباس‌هاي شما تعبيه شود. مثلاً كفش،كمربند يا ساعت و يا اين‌كه به كمك گيره به لباس متصل شود. اطلاعات دريافتي را مي‌توانيد به روي صفحات مختلف ببينيد. تمامي وسايلي كه به صورت بي‌سيم به پردازنده شما متصل شده‌اند، قابليت پخش اطلاعات را دارند. از شيشه‌هاي هوشمند مانند گوگل گلس گرفته تا آيينه ماشينتان، حتي اگر كسي دوست داشته باشد مي‌تواند با عمل جراحي، سنسور‌ها را داخل چشم خود تعبيه كند و صفحات وب را جلوي چشمان خود تماشا كند.

يك كليد به نام گوشي هوشمند

با استفاده از تكنولوژي ارتباط حوزه نزديك يا NFC، گوشي شما حكم كليد شما را خواهد داشت. فقط با يك كليك در خانه، پاركينگ، هتل و هر جاي ديگري را مي‌توانيد باز كنيد.

به لطف موادي مانند الاستور و پليمر صفحات گوشي‌هاي هوشمند آينده منعطف خواهند بود. بهترين نكته مثبت اين ويژگي مي‌تواند اين باشد كه ديگر زماني كه تصادفاً روي گوشي‌تان مي‌نشينيد نگران شكستن آن نيستيد.عمر باتري گوشي‌هاي نسل آينده نيز تا چند سال آينده افزايش چشم‌گيري خواهد داشت به‌طوري كه ديگر كسي نمي‌تواند بهانه تمام شدن شارژ گوشي را بياورد مگر اين‌كه در يك جزيره دورافتاده گير كرده باشد.

كيف پولي به نام تلفن همراه

تا سال 2020 تقريباً همه جا پول هرچيزي را كه بخواهيد بخريد با يك حركت انگشت خود پرداخت مي‌كنيد. طبق نتيجه مطالعه دانشگاه Elon University، ارتباط حوزه نزديك يا NFC در آينده نه چندان دور اين امكان را خواهد داد كه تمام مردم با برقراري ارتباط بين گوشي خود و صندوق پرداخت بتوانند سريع و بي‌دردسر خريد كنند. طبق نتيجه تحقيقات اين دانشگاه گوشي‌هاي هوشمند جاي كارت‌هاي اعتباري امروزي را خواهند گرفت.

به نظر میرسد سبک زندگی در چند سال آینده به لطف پیشرفت صنعت موبایلی با سبک زندگی امروز تفاوت بسیاری داشته باشد . حتی تا چند سال ديگر حكم همه كاره منزل افراد را نيز خواهند داشت. با اتصال تمام وسايل الکترونیک به اينترنت، مي‌توان يك خانه را از طريق گوشي مديريت كرد. به طور مثال وقتی از خانه خارج مي‌شويد، چراغ‌هاي خانه اتوماتيك خاموش مي‌شوند پرده‌ها كشيده مي‌شوند و دماسنج خانه دما را پائين مي‌آورد.

آنچه مسلم است سرعت سرسام‌آور رشد تكنولوژي در چند سال آينده است اما جزئيات آن واقعاً حكم حدس و گمان را دارد. چيزي كه از آن مطمئن هستيم اين است كه اين گوشي‌هاي هوشمند يا به نوعي نسل‌هاي آينده آنها هستند كه زندگي انسان‌ها در آينده را در دست خود خواهند گرفت و جزئي جدا ناپذير از آينده همه انسان‌ها خواهند شد.